Aktüel Haber
http://thewpdemo.com/reklamGorsel/1.jpg

Rus büyükelçi Yerhov’dan Türkiye açıklaması

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesinin birinci yıl dönümünde önemli açıklamalarda bulundu

Rus büyükelçi Yerhov’dan Türkiye açıklaması
Bu haber 19 Aralık 2017 - 12:59 'de eklendi ve 300 views kez görüntülendi.

Karlov’un Türkiye-Rusya ilişkileri için oldukça zor bir dönemde Türkiye’de çalıştığını ve uçak krizinin atlatılmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayan Rus Büyükelçi Aleksey Yerhov, “Rusya ve Türkiye, ortak tarih, ortak stratejik çıkarlar ve ortak kapsamlı planlarla birbirine bağlı komşu ülkelerdir. Bu nedenle, muhteşem bir ortak gelecek beklentisi içinde olmak için tüm gerekçelere sahibiz” dedi.

Daha önce Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu görevini de yürütmüş olan Aleksey Yerhov, Karlov’un yerine Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne atandı ve 27 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunarak resmen göreve başladı.

 

Karlov’un birinci ölüm yıldönümünde Sputnik Türkiye’ye bir mülakat veren Rus Büyükelçi Yerhov, Karlov hakkındaki düşünceleri ile Türkiye-Rusya ilişkilerinin geleceği konularında konuştu.

‘MUHTEŞEM BİR ORTAK GELECEK BEKLENTİSİ İÇİNDE OLMAK İÇİN TÜM GEREKÇELERE SAHİBİZ’

Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin arttığı bu dönemde Türk halkına da mesaj veren Yerhov, şöyle konuştu:

“Türk-Rus ilişkileri, günümüzde gerçekten de yükselişte. Bu yıl Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısında rekor kırıyoruz, şu anda bu sayı 4,5 milyonu geçti. Gazprom’un kısa süre önce açıkladığı üzere, 11 buçuk ayda 27,6 milyar metreküp doğalgaz alan Türkiye de yeni bir rekora imza attı. Ülkelerimizin yöneticileri tarafından koyulan 100 milyar dolar hedefine henüz uzak olsak da, ikili ticaret hacmi, etkileyici bir tempoyla artıyor. Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali gibi stratejik tesisler inşa ediliyor. Ancak elbette, işbirliğini derinleştirerek ve yeni alanlara genişleterek ileriye bakmamız gerekiyor. İki ülke de bunun için potansiyele sahip ve bu potansiyel düşük değil. Bununla birlikte zaman, önümüze iki ülke kurumlarının, ekonomi kuruluşlarının, iş adamlarının ve ikili işbirliğiyle ilgisi olan herkesin gerçekleştirmek için üzerinde çalıştığı yeni fırsatlar sunuyor. Rusya ve Türkiye, ortak tarih, ortak stratejik çıkarlar ve ortak kapsamlı planlarla birbirine bağlı komşu ülkelerdir. Bu nedenle, muhteşem bir ortak gelecek beklentisi içinde olmak için tüm gerekçelere sahibiz.”

Andrey Karlov, 19 Aralık 2016’da Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Çankaya Belediyesi ve Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya” konulu fotoğraf sergisinin açılış konuşmasını yaptığı sırada polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından gerçekleştirilen suikast sonucunda yaşamını yitirmişti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA